Faaliyet Alanları

Hisse Senetleri

Alım/Satım Aracılık İşlemleri

Başkent Menkul Değerler alım satım işlemlerinizde uygun komisyon oranı, güvenli ve hızlı hizmet sunmaktadır. Merkez ofis, Şube ve irtibat bürosundaki seans salonlarımızı ziyaret ederek yada kayıtlı telefonlarımızı arayarak Müşteri Temsilcilerimize alım satım emirlerinizi verebilirsiniz. Alım satım emirleriniz hesap açımında verilen "müşteri numarası" ile güvenli bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Hisse Senedi Kredisi

Yatırım gücünüzü artırmak için hisse senedi kredisi kullanabilirsiniz. Bunun için hesabınızda toplam öz kaynağınızın %50'si kadar nakit yada Ulusal -30 endeksine dahil olan hisse senetleri olması yeterlidir.

Sermaye artırımları ve temettü takip işlemleri

Hesabınızdaki hisse senetlerinin, rüçhan haklarının kullanılması, bedelli /bedelsiz sermaye artırımları, kar payı (temmettü) dağıtımını nakit ve/veya hisse senedi olarak hesabınıza geçirilmesini sizin adınıza yapar.

Açığa satış ve hisse ödünç alma ve verme işlemleri

Açığa satış; yatırımcının elinde karşılığı bulunmamasına rağmen fiyatların ileride düşeceği beklentisiyle menkul kıymetin satışını gerçekleştirmesi, kıymetin teslim zamanı geldiğinde ise kıymeti piyasadan alıp teslim etmesi işlemidir.

Amaç, hisse senetlerinin yüksek fiyattan satılması ve daha sonra da düşük fiyattan alınarak alıcıya teslim edilmesi neticesinde arada gerçekleşen fiyat farkının kar olarak yansımasıdır. Alış-satış işleminin tam tersidir. Hisseler önce satılmakta, daha sonra alınarak geri konulmaktadır. Açığa Satış işleminin çalışma mantığı hisselerin düşeceğini öngörmek üzerine kuruludur. Eğer hisse fiyatları yükselirse, bu sefer tam tersine zarar edilebilir.